Prof. Dr. Gonca Bumin

1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan okul üçüncüsü olarak mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde 1995 yılında bilim uzmanlığını , 1998 yılında “Serebral palsili çocuklarda grup ve bireysel duyu algı motor bütünleme eğitiminin karşılaştırılması “ konulu doktora çalışmasını tamamladı. 2003 yılında doçent, 2010 yılında profesör ünvanını aldı. 2002-2006 yılları arasında Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ergoterapi Derneği’nin kurucu üyesi olup; 2006 yılından itibaren Ergoterapi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. WFOT’un (World Federation of Occupational Therapists) Türkiye delegesidir. Ergoterapi eğitim programlarının onaylanması için WFOT tarafından yürütülen “ Ergoterapi programları minimum standartlarının revizyonu” ve “ Ergoterapide Kalite Göstergeleri” gibi uluslararası projelerde çalıştı. Ergoterapi uygulamaları, Ergoterapide eğiticilerin eğitimi ve Ergoterapide müfredat programı geliştirme konusunda European Network of Occupational Therapy in Higher Education (ENOTHE) tarafından 2005 yılında Litvanya, 2006 yılında Ankara, 2008 yılında Bulgaristan ve 2009 yılında Letonya’da olmak üzere on beşer günlük programlar şeklinde düzenlenen birçok kursa katıldı ve klinik ziyaretlerde bulundu. Erasmus programı kapsamında Hollanda’da Hoge School Van Amsterdamda öğretim üyesi değişim programına ve klinik ziyaretlere katıldı.

Engellilerin, yaşlıların ve sokak çocuklarının toplumsal katılımı ile ilgili birçok Avrupa Birliği Projesinde çalıştı ve proje kapsamında ders verdi.

Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Tıp ve Sağlık Bilimleri Alt Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (SABAK) kurucu üyesi ve genel sekreteri, Müzik Terapi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sağlık Bilimleri Ergoterapi Bölümü Mevlana Değişim Programı Koordinatörü,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Eğitim Komisyonu üyesi, Türkiye Klinikleri Sağlık Bilimleri Dergisi Ergoterapi Bölüm Editörü ve Ergoterapi ve Rehabilitasyon Dergisi Yardımcı Editörü görevlerine  devam etmektedir.

Halen Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi Bölümü öğretim üyesi olup, Pediatrik Ergoterapi ve Rehabilitasyon Ünitesi sorumlusudur.  Ergoterapi lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Çalışma Alanı: Pediatrik ergoterapi, duyu bütünleme, müzik terapi, kognitif rehabilitasyon,  okullarda ergoterapi, ergonomi ve mesleki rehabilitasyon, toplum temelli rehabilitasyon