Doç. Dr. Derya ÖZER KAYA

1979 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kayseri’de tamamladı. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ ndan mezun oldu. Aynı yıl, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği alanında bilimsel çalışmalarına başladı. 2004 yılında Bilim Uzmanlığı, 2009 yılında Doktora derecelerini aldı. 2002-2011 yılları arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Sporcu Sağlığı Ünitesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. Mart 2011-Ocak 2014 yılları arasında Ahi Evran Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda Yardımcı Doçent olarak akademik ve idari görev yaptı. Ekim 2013’de Sağlık Bilimleri alanında Doçent ünvanı aldı. Şubat 2014’den beri İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde kurucu öğretim üyesi olarak akademik görevini ve bölüm başkanlığını sürdürmektedir.

2004 yılında Hollanda, Utrecht Üniversitesi, Department of Oral Maxillofacial Surgery, Prostodontic &Special Dental Care’ de “Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu” konusunda, ve İngiltere, Sheffield Halam Üniversitesi, Sheffield Centre of Sports Medicine’da klinik çalışmalar yaptı. 2007 yılında Thera-Band Akademi kapsamında eğitim ve araştırmalar yaparak uluslararası eğitimci unvanı aldı. Halen akademinin altın seviye eğiticisi olarak eğitim vermektedir.

Spor Fizyoterapistleri Derneği yönetim kurulu üyesi, “International Federation Sports Physiotherapy” Araştırma Kurulu üyesi ve Türkiye Fizyoterapistler Derneği üyesidir. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği ve Dekan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

Bilimsel ilgi alanları, sporcu sağlığı ve spor yaralanmaları rehabilitasyonu, ortopedik ve kas-iskelet sistemi rehabilitasyon, fiziksel aktivite ve egzersiz eğitimi, omurga sağlığı ve rehabilitasyonu olan Kaya’nın ulusal ve uluslararası pek çok çalışması bulunmaktadır. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi Bölüm Editörlüğü yapmaktadır. Evlidir.