Doç. Dr. Bülent ELBASAN, PT

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 1999 Güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı’nda Yüksek Lisans Programı’na başladı ve 2002 yılında programı tamamlayarak “Bilim Uzmanlığı” derecesi aldı.

2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı İş ve Uğraşı Tedavisi Programı’nda Doktora programına kabul edildi ve 2009 yılında doktora programını başarıyla tamamladı.

1998 yılından itibaren pediatrik fizyoterapi rehabilitasyon alanında çalışmalara başladı. 2000-2011 yılları arasında İlk Bilge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Kurucu Müdür” olarak görev yaptı.

2011 yılının Şubat ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2014 yılının Ekim ayında “Doçent” ünvanı aldı. Aynı bölümde Pediatrik Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ünite sorumlusu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yenidoğan, Riskli Bebek, Serebral Palsi ve diğer Nörogelişimsel Bozukluklarda Fizyoterapi Rehabilitasyon, Manuel Terapi alanlarında birçok bilimsel yayını olup, bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir.

Alanı ile ilgili olarak mezuniyet sonrası birçok eğitime katılmış ve kurslarda asistanlık yapmıştır. Çocuk ve erişkinlerde “Nörogelişimsel Tedavi Yaklaşımı” ile ilgili uluslararası sertifikalı iki kursu tamamladı. 2015 yılında Singapur’da gerçekleştirilen Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu Kongresi’nde “Türkiye’de Pediatrik Fizyoterapi Rehabilitasyon” isimli konferans verdi. 2017 yılında editörlüğünü yürüttüğü “Pediatrik Fizyoterapi Rehabilitasyon” isimli kitabı yayınladı. Ayrıca “Handbook for Training Personal Caregivers (Curriculum and Training Material)” isimli uluslararası bir kitabın editörlüğünü yaptı. Bantlama Teknikleri Cep Kitabı, Manuel Terapi: Mulligan Konsept, Nöromuskuloskeletal Muayene ve Değerlendirme-Fizyoterapistler için El Kitabı, Tay Akupresür, Enerjik Kinezyoloji’nin Prensipleri ve Uygulaması, Fizik Tedavi Muayenesinin Esasları isimli kitaplarda “Çeviri Editörü” olarak görev yaptı. Bunun dışında farklı kitaplarda alanı ile ilgili yazılmış birçok kitap bölümü bulunmaktadır.

2006-2016 yılları arasında Türkiye Fizyoterapistler Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak, 2008-2017 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye Fizyoterapistler Derneği Pediatri Alanında Çalışan Fizyoterapistler Çalışma grubu başkanı olarak görev yapmaktadır.

2005 yılından itibaren Mulligan Mobilizasyon Konsepti ile ilgili eğitim aldı ve 30’u aşkın kursu asiste etti. 2014 yılında sınava girerek “Uluslararası Mulligan Uygulayıcısı” ünvanı ve sertifikası aldı. Konsept ile ilgili olarak eğitmenlik sürecini tamamlamak üzere asistanlık görevini sürdürmektedir.

2 adet Avrupa Birliği projesinde “Araştırmacı” olarak görev yaptı. 2016 yılında Ulusal Ajans tarafından kabul edilen “Specialised ECVET Training of Caregivers for People with Cerebral Palsy” (CP-Care) Projesi’nde “Koordinatör” olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuğu vardır.